Wykonanie fundamentów

Wykonanie fundamentów

Fundamenty to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domów. Istotną sprawą przy fundamentach jest dobór odpowiednich materiałów i zastosowanie odpowiedniej technologii. Dlatego tak ważnym elementem w budowie domu są badania geologiczne, które pomagają nam podjąć słuszne decyzje.
Fundamenty mogą być poddawane zmianom, w zależności od nośności gruntu oraz zmianom, odnośnie podpiwniczenia. Najczęściej nasza firma budowlana wykonuje fundamenty w technologii monolitycznej lub klasycznej murowanej. Wybór metody zależy od spoistości gruntu oraz wysokości wód gruntowych.
W wyjątkowo trudnych warunkach gruntowych stosujemy beton wodoszczelny oraz izolacje.
Nie wiesz, którą metoda będzie korzystniejsza dla Ciebie i Twojego domu? Naszym klientom oferujemy porównanie obu metod wykonania fundamentów. Z nami nie musisz wybierać w ciemno!

Płyta fundamentowa

Płyty fundamentowe spełniają takie samo zadanie co ławy fundamentowe. Różnica ich polega na tym, że płyty posadawiane są pod całą bryłą budynku a ławy z reguły znajdują się tylko pod ścianami nośnymi (czasem także pod ścianami działowymi) i są nieco droższe. Wykonawstwo płyt zalecane jest pod obiektami, które będą spoczywały na gruntach słabo nośnych. W celu poprawnego funkcjonowania płyty fundamentowej konieczne jest wykonanie wymiany gruntu na grunt niespoisty, mocny, który najczęściej stanowi pospółka. Minimalna wymagana grubość wymienionego gruntu to 40 cm. Zaleca się także niestosowanie pod płytą folii fundamentowej aby istniała możliwość odprowadzania wilgoci z płyty do gruntu.
Zbrojenie konstrukcyjne płyt stanowią siatki zbrojeniowe. Ilość i typ zbrojenia zależy od tego jak bardzo słabe grunty występują pod budynkiem oraz od wielkości przekazywanych obciążeń przez ściany. Dzięki temu, że siatki są półfabrykatem, częściowo skracają prace wykonania płyty.
Płyty warto stosować także w przypadku wykonywania w domu ogrzewania podłogowego, gdyż minimalizują nam one straty ucieczki ciepła. Nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku korzystniej wykonać płytę czy ławę? Koniecznie skontaktuj się z nami a pomożemy Ci podjąć słuszną decyzję !