Budowanie domu - Krok po kroku

Działka

Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które wymaga sporo czasu i odpowiedniej organizacji oraz wiedzy.
Myśląc o budowie w pierwszej kolejności musimy posiadać działkę budowlaną. Zakup działki to bardzo istotny element. Przy zakupie działki powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
• lokalizacja działki - ma bardzo duży wpływ na cenę działki. Ważne, żebyśmy przemyśleli odpowiednią lokalizację tak, aby żyło nam się komfortowo w danej lokalizacji. Zwróćmy uwagę na bliskie otoczenie tj jak daleko są sklepy, apteki, szkoła, tereny rekreacyjne, przystanki autobusowe.
• wielkość i kształt działki - powinniśmy dopasować działkę do planowanego projektu, tak aby nasz dom zmieścił się na działce zgodnie z odpowiednimi wymaganiami.
• jakość i warunki gruntowe - mogą dość mocno wpłynąć na koszty wykonania fundamentów. Czasami np. zdarza się konieczność wymiany gruntu co wpływa na wyższe koszty wykonania fundamentów. Istotnym elementem jest także poziom wód gruntowych, ale jest on też zależny od pogody i okresu, w którym rozpoczynamy budowę.
• dojazd do działki - w przypadku braku utwardzonej drogi dojazdowej możemy spotkać się z koniecznością wykonania takiej drogi co jest dość kosztowne.
• dostęp do mediów - doprowadzenie przyłączy takich jak woda czy prąd na odległe tereny może wiązać się z sporym kosztem. Jeżeli takich przyłączy nie ma, upewnij się czy i kiedy będzie możliwość doprowadzenia przyłącze i przeanalizuj koszty z tym związane.
Oczywiście musisz również upewnić się, korzystając z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, że interesująca Cię działka jest przeznaczona do zabudowy oraz zweryfikować jej status prawny (np. sprawdzić księgę wieczystą). 

Badania geotechniczne

Przeczytaj więcej 

Usługi geodezyjne

Przeczytaj więcej 

Prace ziemne

Przeczytaj więcej 

Wykonywanie fundamentów

Przeczytaj więcej 

Roboty murarskie

Przeczytaj więcej 

Stan surowy otwarty

Przeczytaj więcej 

Stan deweloperski

Przeczytaj więcej