Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które wymaga sporo czasu i odpowiedniej organizacji oraz wiedzy. Myśląc o budowie w pierwszej kolejności musimy posiadać działkę budowlaną. Zakup działki to bardzo istotny element. Przy zakupie działki powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: • lokalizacja działki - ma bardzo duży wpływ na cenę działki. Ważne, żebyśmy przemyśleli odpowiednią lokalizację tak, aby żyło nam się komfortowo w danej lokalizacji. Zwróćmy uwagę na bliskie otoczenie tj jak daleko są sklepy, apteki, szkoła, tereny rekreacyjne, przystanki autobusowe. • wielkość i kształt działki - powinniśmy dopasować działkę do planowanego projektu, tak aby nasz dom zmieścił się na działce zgodnie z odpowiednimi wymaganiami. • jakość i warunki gruntowe - mogą dość mocno wpłynąć na koszty wykonania fundamentów. Czasami np. zdarza się konieczność wymiany gruntu co wpływa na wyższe koszty wykonania fundamentów. Istotnym elementem jest także poziom wód gruntowych, ale jest on też zależny od pogody i okresu, w którym rozpoczynamy budowę. • dojazd do działki - w przypadku braku utwardzonej drogi dojazdowej możemy spotkać się z koniecznością wykonania takiej drogi co jest dość kosztowne. • dostęp do mediów - doprowadzenie przyłączy takich jak woda czy prąd na odległe tereny może wiązać się z sporym kosztem. Jeżeli takich przyłączy nie ma, upewnij się czy i kiedy będzie możliwość doprowadzenia przyłącze i przeanalizuj koszty z tym związane. Oczywiście musisz również upewnić się, korzystając z Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, że interesująca Cię działka jest przeznaczona do zabudowy oraz zweryfikować jej status prawny (np. sprawdzić księgę wieczystą).
Kolejnym krokiem będzie wybór projektu budowlanego. Mamy dwa rozwiązania do wyboru: • zakup gotowego projektu i jego adaptacja pod własne potrzeby • stworzenie od podstaw przez architekta indywidualnego projektu Tańszym i szybszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu z biura projektowego i jego adaptacja. Biura projektowe oferują mnóstwo projektów więc każdy wybierze coś dla siebie. Po zakupie projektu architekt adaptacyjny poprowadzi Cię przez dalsze procedury. Jego najważniejszym zadaniem jest dostosowanie projektu do warunków miejscowych czyli potocznie wrysowanie domu w działkę. Wszelkie zmiany w projekcie narysuje architekt, z którym ustalisz wszystkie szczegóły zgodnie z własnymi oczekiwaniami przyszłego domu.
Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli nie masz czasu na załatwianie wszystkich formalności związanym z uzyskaniem pozwolenia budowlanego, możesz zlecić taką usługę np swojego architektowi o ile świadczy takie usługi. Co musimy zrobić, żeby uzskać pozwolenie? • MPZP lub WZ. W urzędzie gminy należy uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy. • mapa do celów projektowych, którą wykonuje uprawniony geodeta. • mieć projekt budowlany, który zawiera: część opisową, część architektoniczną, część konstrukcyjną, część instalacyjną,charakterystykę energetyczną, zgody na zmiany. • wykonać adaptacja projektu do działki, o którym pisaliśmy wyżej. • uzyskać warunki techniczne dostawy mediów: energii elektrycznej, gazu, wody, zapewnienie odbioru ścieków i odpadów stałych. Zgodnie z art. 33 pkt. 2 Ustawy Prawo Budowlane, do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć: • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem architekta adaptującego o przynależności do izby samorządu zawodowego aktualnym na dzień opracowania projektu, • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, • wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiednich, • warunki techniczne dostawy mediów. Pozwolenie na budowę wydawane jest w formie decyzji administracyjnej przez starostę. Decyzja wydawana jest w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji. Budowę musimy rozpocząć w ciągu 3 lat od dnia uprawomocnieina decyzji o wydaniu pozwolenia. Przed rozpoczęciem prac musisz jeszcze zgłosić rozpoczęcie prac powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
Na rynku jest dużo firm wykonawczych. Jednak solidnych i sprawdzonych firm jest już mniej, dlatego ważne jest aby Twój dom został odpowiednio wybudowany przez solidną firmę z doświadczeniem. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, wycenimy budowę bezpłatnie. Naszą przewagą jest to, że cały proces budowy poprowadzimy za Ciebie, a nasze doświadczenie pozwoli Ci spać spokojnie. Dzięki własnej hurtowni budowlanej cała procedura jest uproszczona, a ceny budowy są tańsze niż u konkurencji, która materiały często kupuje u nas więc wybierając nas omijasz pośredników.
Etapy budowy możemy podzielić na: • stan surowy otwarty • stan deweloperski